ČUDESNO: 28 tisuća navijača Union Berlina pjevalo božićne pjesme na stadionu Bongarts

Objavljeno

- datum

STILLE NACHT   Vlastitom krvlju spasili su klub od propasti, pa su vlastitim snagama izgradili novi stadion, a duže od desetljeća oduševljavaju božićnim programom…

Tko kaže da se na stadionima mogu održavati samo fantastične utakmice? Navijači Union Berlina su pravi primjer kako na savršen način iskoristiti svoj stadion “An der Alten Försterei” koji prima 22 tisuće gledatelja i to u najsvečanije doba godine.

Ali njih se na tradicionalnom božićnom koncertu okupilo još i više – čak 28 tisuća duša je pjevalo božićne pjesme punih 90 minuta. Njih 28 tisuća je došlo na stadion ne da isprate još jednu nogometnu utakmicu, nego da, kao i svake godine, održe svoj božićni koncert.

Ideja se rodila 2003. godine kada je grupa nezadovoljnih navijača kluba, nakon serije loših rezultata Uniona, preskočila ogradu stadiona i spontano – zapjevala. Kako je to bilo u božićno vrijeme, takav je bio i repertoar i njih 89, koliko ih je bilo tada.

“Poraz za porazom i svi smo bili jako potišteni. Nakon jedne od utakmica otišli smo kućama bez pozdrava. Pozvao sam moje kolege da se okupimo na stadionu. I tamo je sve to krenulo”, rekao je Torsten Eisenbeiser, navijač kluba i krivac za originalnost desetljeća.

Ostalo je povijest, već sljedeće godine klub je preuzeo organizaciju.

Taj klub, kao i velika većina onih s druge strane nekadašnje željezne zavjese, imao je velikih problema nakon spajanja njemačkih država. Dosta klubova, a koji su bili iznimno jaki uoči ujedinjenja, nisu se snašli u uvjetima slobodnog tržišta i kapitalizma. Zato je zadnjih godina prava rijetkost ako se i pojavi klub s istoka u Bundesligi.

Klub je danas financijski stabilan, ligaška pozicija jako dobro, trenutačno su šesti u drugoj ligi, no nije oduvijek bilo tako bajno. Rolf Weber odigrao je 206 utakmica za željezne (kako im tepaju) u prvoj i drugoj DDR ligi, a bilo je to u razdoblju između 1970. i 1981. godine i dosta dobro poznaje prilike…

“Što je tako posebno u ovom klubu? Izgubili smo više utakmica nego što smo ih pobijedili, ali navijači nam nikada nisu okrenuli leđa. Atmosfera je uvijek bila fantastična”.